Ty też możesz oddać swój głos w wyborach parlamentarnych!

Dnia 25 października 2015 roku odbędą się wybory do polskiego parlamentu, gdzie każda pełnoletnia osoba może zadecydować, kogo widziałaby jako swojego przedstawiciela w Senacie i Sejmie.

W związku z tym, że wielu rodaków przebywa za granicą, nie mają możliwości udania się do lokalu wyborczego, dlatego zostało udostępnione rozwiązanie, które pozwoli im zagłosować w aktualnym miejscu przebywania.

W tym celu należy dopisać się do elektronicznego spisu wyborców.

Jak dopisać się do elektronicznego spisu wyborców?

Aby móc dopisać się do elektronicznego spisu wyborców, należy zarejestrować się na stronie internetowej http://www.ewybory.msz.gov.pl i wybrać jedną z trzech możliwości wariantów głosowania – głosowanie osobiste, korespondencyjne oraz głosowanie w polskich placówkach zagranicznych.

#1 Głosowanie osobiste

Wybierając ten wariant – musisz udać się do placówki, która wyznaczona jest zgodnie z listą udostępnioną przez Ministra Spraw Zagranicznych i oddać swój głos wrzucając swoją kartę do urny.

Osoby przebywające w Holandii, mogą udać się do poniższych placówek, aby oddać swój głos w wyporach parlamentarnych, które odbędą się 25 października 2015.

  1. Ambasada RP, Alexanderstraat 25, 2514JM Den Haag
  2. Niderlandzki Dom Polski, Keizersgracht 174-176, 1016 DW Amsterdam
  3. Polska Parafia przy kościeke Laurentius, Ginnekenweg 33, 4835ND Breda

#2 Głosowanie korespondencyjne

Jeżeli wybierzesz korespondencyjny sposób głosowania – na podany w formularzu adres otrzymasz pakiet wyborczy do głosowania, który po wypełnieniu musisz odesłać z powrotem do urzędu.

Sytuacja wygląda podobnie, gdy wybierzemy metodę korespondencyjnego głosowania z osobistym odbiorem pakietu wyborczego, który oczywiście odbieramy w wybranej przez nas dostępnej placówce konsularnej.