Praca tymczasowa w Holandii – jak ustrzec się przed nieuczciwymi agencjami pracy!

Nie od dziś ludzie wyjeżdżają za granicę do pracy tymczasowej żeby sobie dorobić. W związku z tym, że rozpoczął się sezon na wyjazdy do Holandii (i nie tylko) do pracy tymczasowej zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, która podpowie Wam na co zwrócić szczególną uwagę, by ustrzec się przed oszustami, czyli nieuczciwymi agencjami pracy tymczasowej. Zapraszamy!

Oszustwa i nieuczciwe praktyki różnych firm i agencji.

Nigdy nie zawieraj umowy ustnej z żadną agencją pracy tymczasowej. Zadbaj o to, aby wszystkie istotne kwestie były spisane w umowie!

Wielu Polaków wyjeżdża za granicę do pracy poprzez agencję pośrednictwa pracy tymczasowej. Niestety według Stowarzyszenia Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych (z hol. SNCU – Stichting Naleving Cao voor Uitzendkracht), bardzo duża część tych osób niestety trafia w ręce nieuczciwych agencji pracy.

Mimo iż w ostatnich latach holenderski rząd wykłada bardzo dużo pieniędzy na walkę z nieuczciwymi agencjami i ich niepochlebnymi praktykami, to w dalszym ciągu w Holandii istnieją agencje, które żerują i wzbogacają się na uczciwych pracownikach, w dodatku przez to te „dobre” agencje, które działają zgodnie z prawem i przepisami, niestety tracą na tym ponosząc straty finansowe.

Jak ustrzec się przed złymi praktykami nieuczciwych agencji pracy tymczasowej w Holandii?

SNCU uważa, że polscy imigranci zarobkowi mogą ustrzec się przez nieuczciwą agencją pracy poprzez zdobycie szczegółowych informacji na temat danej agencji pracy.

SNCU to stowarzyszenie, którego głównym celem jest poinformowanie emigrantów zarobkowych o ich prawach i obowiązkach.

SNCU ma codziennie kontakt m.in. z polskimi pracownikami, wie z czym się borykają i jakie mają problemy. W związku z tym, jeżeli dowiedziałeś się już kto ma być Twoim przyszłym pracodawcą, koniecznie skorzystaj z pomocy SNCU, który udzieli Ci bardzo ważnych i cennych wskazówek, dzięki którym unikniesz wykorzystania przez nieuczciwą agencję pracy tymczasowej.

#1 Sprawdź, czy agencja pracy jest zarejestrowana w Izbie Handlowej (Kamer van Koophandel)

1 lipca 2012 wszedł obowiązek rejestracji agencji pracy tymczasowej. W związku z tym, każda firma, która będzie zajmowała się udostępnianiem osobom trzecim siły roboczej, ma obowiązek zarejestrować swoją działalność w Izbie Handlowej. W przeciwnym wypadku zostanie ukarana wysoką grzywną, ponieważ łamie prawo. Jeżeli trafisz na taką agencję pracy – unikaj jej jak ognia i poinformuj o tym odpowiednie instytucje.

#2 Sprawdź, czy agencja pracy jest zrzeszona w organizacji pracodawców oraz czy posiada certyfikat NEN

Mimo, iż posiadanie przez agencję pracy certyfikatu NEN nie jest obowiązkowe, to na pewno zwiększa wiarygodność agencji. Agencje pracy, które posiadają taki certyfikat są poddawane regularnym kontrolom, które mają na celu zweryfikować przestrzeganie przez nich prawa i przepisów w zakresie pracy.

Jeżeli chcesz mieć wgląd do rejestru NEN, wejdź tutaj: www.normeringarbeid.nl

Z kolei, jeżeli chcesz sprawdzić czy agnacja pracy, za pośrednictwem której masz podjąć pracę tymczasową w Holandii należy do organizacji pracodawców, wejdź tutaj: www.nbbu.nl lub tutaj: www.abu.nl.

#3 Sprawdź, czy agencja pracy posiada certyfikat z zakresu zakwaterowania

Te agencje pracy tymczasowej, które zapewniają pracownikom zakwaterowanie muszą obowiązkowo uzyskać odpowiedni certyfikat.

Jeżeli chcesz zobaczyć, czy dana agencja ma taki certyfikat wejdź na stronę: www.normeringflexwonen.nl. Jeżeli sprawdzana przez Ciebie agencja zapewnia zakwaterowanie i posiada taki certyfikat oznacza to, że spełnia narzucane standardy zakwaterowania imigrantów zarobkowych, a jest ono kontrolowane raz do roku.

#4 Sprawdź na stronie SNCU, czy agencja pracy tymczasowej jest na liście orzeczeń sądowych.

SNCU publikuje na swojej stronie internetowej wszystkie orzeczenia sądowe w których wkroczył na drogę prawną z nieuczciwymi agencjami pracy tymczasowej.

Na tej stronie: www.sncu.nl możesz sprawdzić wspomniane orzeczenia i zobaczyć, czy czasem nie jest już prowadzona jakaś sprawa z agencją pracy, z którą chcesz podpisać umowę.

Oprócz powyższych wskazówek, warto również zwrócić uwagę na to, by:

  • Podpisać umowę o pracę jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Nigdy, przenigdy nie zaczynaj pracy, jeżeli wcześniej nie podpisałeś umowy o pracę!

Jak informuje SNCU, wciąż wielu imigrantów zarobkowych pracuje dla danej agencji bez podpisanej umowy o pracę. W takiej sytuacji nie tylko prosisz się o problemy, ale też nie masz żadnych dowodów na podstawie jakich warunków zgodziłeś się pracować.

  • Umowa którą podpisujesz ma być dla ciebie zrozumiała – w języku, który rozumiesz.

Wyjeżdżając do pracy do Holandii, nie zawsze wymagana jest znajomość języka niderlandzkiego. Jako pracownik masz prawo zażądać, by agencja przedłużyła Ci umowę w języku dla Ciebie zrozumiałym – wymagają tego przepisy CAO.

  • Pod żadnym pozorem nie podpisuj niczego, czego nie rozumiesz i czego nie jesteś pewien.

Ten punkt nieco nawiązuje do powyższego punktu, jednak dotyczy nie tylko języka, ale także treści – nie tylko umowy czy kontrataku, ale wszystkich dokumentów, które każe podpisać Ci agencja pacy.

Jeżeli nie rozumiesz zawartości dokumentu lub języka w którym jest napisany, masz całkowite prawo do skorzystania z pomocy tłumacza języka holenderskiego – niderlandzkiego, który przetłumaczy Ci zawartość dokumentu bądź/i wyjaśni jego zawartość. Reasumując – agencja nie ma prawa wymusić na Tobie podpisania dokumentu, którego nie rozumiesz.

  • Nigdy nie podpisuj dokumentów tzw. in blanco.

Przenigdy nie składaj żadnego podpisu na czystej kartce papieru, ponieważ może dojść do oszustwa, które może zakończyć się przykrymi dla Ciebie konsekwencjami.

  • Zawsze domagaj się kopii umowy.

Jak mówią przepisy CAO, pracodawca musi wydać Ci kopię podpisanej umowy o pracę.

  • Nie ufaj umowom ustnym, zawsze wymagaj pisemnego potwierdzenia.

Zazwyczaj w teorii wszystko ładnie brzmi, jednak jak przychodzi co do czego, to już tak pięknie nie jest… Dlatego zawsze wymagaj pisemnego (dokument, wiadomość e-mail, pismo) potwierdzenia ustnych ustaleń agencji. Masz wtedy dowód w razie jakichkolwiek nieporozumień.

  • Dokładnie sprawdź, czy wszystkie istotne kwestie są spisane w kontrakcie o pracę.

Zanim złożysz swój podpis na kontrakcie, upewnij się czy wszystkie ważne kwestie, warunki i inne ustalenia są spisane. Sprawdź, czy na umowie widnieje ustalona liczba godzin pracy i wynagrodzenie, na które się zgodziłeś (doszły nas słuchy, że na tym poziomie dochodziło już do prób oszustwa). Sprawdź również, czy na kontrakcie widnieje podpis pracodawcy.

  • Zwróć uwagę na formę stawki oraz formę płatności wynagrodzenia.

Będąc na etapie rozmów odnośnie wynagrodzenia, upewnij się czy dotyczy ona stawki podanej w netto, czy też w brutto. Jeżeli netto – nie zgadzaj się na to, ponieważ umowa netto nie jest zgodna z prawem. Stawki wynagrodzenia muszą być podawane w brutto.

Ponadto, nie gódź się na formę wypłacania wynagrodzenia gotówką, wypłata zawsze powinna być otrzymywana przelewem bankowym.

  • Upominaj się o odcinki wypłat.

Pamiętaj by upomnieć się o odcinek wypłaty w chwili otrzymania wynagrodzenia. Jest to wymóg CAO i jest dowodem dla Ciebie na to, czy zgada się wysokość pensji oraz czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki.

  • Prowadź własną ewidencję godzin pracy.

SNCU zaleca, aby zapisywać ilość przepracowanych godzin – czas rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz przerw. Unikniesz dyskusji odnośnie dokładnej ilości przepracowanych godzin.


To tylko podstawy, o które należy zadbać, aby uchronić się przed nieuczciwymi agencjami pracy tymczasowej i żeby mieć pewność, że to co nam obiecano zostało spełnione. Pamiętaj, zanim zdecydujesz się podpisać umowę o pracę z daną agencją pracy tymczasowej – pobaw się trochę w detektywa, a wyjdzie Ci to na dobre.
Jeżeli masz jakieś swoje doświadczenia z nieuczciwymi agnacjami pracy tymczasowej i ich nielegalnymi praktykami, opisz je poniżej w komentarzu aby ostrzec innych i nie dać zarobić oszustom!


Kompleksowa pomoc dla osób zatrudnionych w Holandii.