Mniejsze bezrobocie i wyższe pensje w Holandii?

Jak twierdzą reprezentanci AWVN – organizacji zrzeszającej pracodawców, w Holandii w najbliższych miesiącach pracownicy będą mogli liczyć na podwyżki pensji.

Jest to możliwe, gdyż od jakiegoś czasu możemy zauważyć coraz lepszą sytuację holenderskiej gospodarki, zmniejszenie bezrobocia i wyraźny wzrost PKB – to właśnie te czynniki skłaniają pracodawców do podniesienia pensji swoim pracownikom.

Podwyżki pensji mogą zależeć m.in. od zdolności negocjacyjnych związków z pracodawcami, od zapisów w układzie zbiorowym pracy CAO oraz od indywidualnie przeprowadzonych rozmów pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Jak poinformowało Holenderskie Centralne Biuro Statystyczne – bezrobocie w Holandii obecnie wynosi 4,8% (ok. 436 tysięcy osób jest obecnie bez pracy) i wszystko wskazuje na to, że jeszcze ma się obniżyć. Dla porównania w ostatnich latach wynosiło jeszcze 7% – przyznajcie sami, że jest różnica.

Jak twierdzą specjaliści – dane wyciągnięte z minionych miesięcy zakładają bardzo optymistyczny scenariusz, bowiem w Holandii rośnie eksport, zwiększa się konsumpcja, a firmy coraz chętniej inwestują, w związku z tym, w wielu branżach brakuje rąk do pracy. Chcąc zatrudnić lub utrzymać na stanowisku dobrych i sprawdzonych pracowników, bez dowartościowania w postaci podwyżek pensji może być coraz trudniej.

Sprawdź koniecznie aktualne minimalne wynagrodzenie w Holandii, które obowiązuje od lipca 2017 roku.