Rozliczanie podatku obrotowego BTW – zeznanie podatkowe „Omzetbelasting aangifte”

W Holandii wszyscy przedsiębiorcy – firmy mają obowiązek rozliczać podatek obrotowy BTW, w Polsce znany jako VAT. 

Najważniejsze kwestie związane z zeznaniem podatkowym Omzetbelasting aangifte

Zeznanie podatkowe Omzetbelasting aangifte jest obowiązkiem dla każdego przedsiębiorcy, nawet w przypadku, gdy firma nie wykazała dochodu w danym kwartale, to i tak jest zobowiązania do złożenia zeznania na czas, w innym przypadku zostanie ukarana pieniężnie. Aby tego uniknąć zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi kwestiami związanymi z holenderskimi zeznaniami podatkowymi dla firm.

Kiedy firmy muszą rozliczać się z holenderskim urzędem skarbowym Belastingdienst?

W większości przypadków holenderski podatek obrotowy rozlicza się kwartalnie, zdarza się też, że rozlicza się go w trybie miesięcznym. Okres ten ustala holenderski urząd skarbowy Belastingdienst.

Terminy kwartalne składania deklaracji BTW:

  • 1 kwartał: styczeń – marzec (ostateczny termin rozliczenia 30.04.2017r.),
  • 2 kwartał: kwiecień – czerwiec (ostateczny termin rozliczenia 30.07.2017r.),
  • 3 kwartał: lipiec – wrzesień (ostateczny termin rozliczenia 31.10.2017r.),
  • 4 kwartał: październik – grudzień (ostateczny termin rozliczenia 31.01.2018r.).

Przykładowo: w lipcu wszyscy holenderscy przedsiębiorcy powinni złożyć swoje deklaracje podatkowe BTW za drugi kwartał w stosownym dla nich urzędzie skarbowym, bez względu na to czy w danym kwartale wykazały dochód czy też nie. Obowiązek ten mają tak samo wszystkie nowo założone firmy w danym kwartale. Zostając W naszym przykładzie przedsiębiorcy muszą zrobić to do 31 lipca. Jeżeli z rozliczenia wyjdzie, że przedsiębiorca musi odprowadzić podatek BTW – na koto holenderskiego urzędu skarbowego Belastingdienst pieniądze powinny wpłynąć również do końca lipca.

Jakie dokumenty są niezbędne do sporządzenia deklaracji podatkowej BTW?

Do sporządzenia deklaracji podatkowej BTW potrzebujemy trzy rodzaje dokumentów:

  • rachunki i faktury za dokonane wydatki firmowe,
  • rachunki i faktury wystawione przez firmę za sprzedaż towrów lub świadczenie usług,
  • wyciągi bankowe.

Jakie kary mogą zostać nałożone na przedsiębiorce za nieterminowe lub brak złożenia deklaracji podatkowej BTW?

Jak już wyżej wspomnieliśmy – za niezłożenie deklaracji podatkowej lub niewpłacenie odpowiedniej kwoty w określonym terminie, podatnik zostanie obciążony karą finansową:

65 euro za nieterminowe złożenie deklaracji + odsetki w wysokości 3% wartości zdeklarowanej kwoty, gdy podatek BTW nie wpłynie na czas na konto bankowe Belastiengdienst.

W roku 2017 minimalna wysokość kary wynosi € 50,00, maksymalna kwota to € 5,278.

Ponadto, zapłacenie otrzymanej kary, nie zwalnia podatnika przed obowiązkiem złożenia deklaracji oraz zapłaty pełnego należytego podatku BTW.

Nie potrafię sporządzić deklaracji BTW – pomoc

Deklarację BTW możesz sporządzić samodzielnie, jednak jeżeli nie wiesz jak to robić, nie znasz się na aktualnych przepisach, nie masz czasu – możesz zlecić to firmie specjalizującej się w rozliczaniu podatku holenderskiego dla firm. Zarówno w Polsce, jak i Holandii znajdziesz wiele firm zajmujących się sprawami podatkowymi zarówno dla osób indywidualnych – pracowników, jak i firm jedno i wielo-osobowych, a także spółek.