Umowa o pracę w Holandii – poradnik dla pracownika

Podejmując pracę w Polsce zgodnie z przepisami, pracodawca musi zawrzeć pisemną umowę o pracę z przyszłym pracownikiem, w której będą wyszczególnione wszystkie istotne kwestie związane z daną pracą m.in. z zarobkami, okresem pracy, a także wymaganiami. Generalnie w Polsce nie ma czegoś takiego jak legalna umowa ustna o pracę.

Mężczyzna podpisujący umowę o pracę.

Umowa o pracę to bardzo istotny dokument – zanim ją podpiszesz dokładnie ją przeczytaj, nigdy nie podpisuj dokumentów, których treści nie rozumiesz!

Jednak w Holandii, zawarcie umowy ustnej dotyczącej szczegółów zatrudnienia nie jest nielegalne. Mimo to zwracamy po raz kolejny szczególną uwagę na to, aby nie godzić się na pracę, bez pisemnego potwierdzenia najważniejszych kwestii (o których mowa w dalszej części artykułu).

Umowa o pracę to niezwykle istotny dokument, który jest podstawą w momencie jakichkolwiek sporów z pracodawcą, m.in. o wypłacaną a obiecaną stawką wypłaty.

Jakie są formy umowy o pracę w Holandii?

1. Umowę o pracę na czas określony (umowa terminowa)

Umowa na czas określony, jak sama nazwa na to wskazuje – podpisywana jest na określony czas, który uzgodniony jest pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Umowa ta najczęściej podpisywana jest z osobami, które przyjeżdżają do Holandii do pracy sezonowej (np. na 3 miesiące) lub z tymi osobami, które zatrudniane są firmie tylko na czas wykonywania jakiegoś projektu.

2. Umowę o pracę na czas nieokreślony (umowa bezterminowa)

Umowa bezterminowa oznacza, że nie ma z góry narzuconego okresu czasu pracy. Zazwyczaj umowę taką podpisuje się, gdy pracodawca szuka pracownika na okres stały. Umowa taka jest ważna do momentu wypowiedzenia jej przez którąkolwiek ze stron. Zazwyczaj wiąże się to z określonym okresem wypowiedzenia (np. 2 tygodnie).

3. Umowę o pracę na wezwanie

Umowa na wezwanie zobowiązuje pracownika do zjawienia się w pracy na wezwanie pracodawcy. Umowę taką najczęściej podpisuje się w przypadku prac sezonowych, ale nie tylko. Pracownik będący na takiej umowie otrzymuje wynagrodzenie za przepracowane godziny.

4. Umowa z biurem pośrednictwa pracy

Jest to najpopularniejsza forma umowy zawierana przez polaków, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę.
Jeżeli decydujesz się na wyjazd do Holandii do pracy za pośrednictwem agencji pracy, pamiętaj, że Twoim pracodawcą nie jest firma, przedsiębiorstwo, czy też instytucja do której zostałeś skierowany, tylko właśnie ta agencja – biuro pośrednictwa pracy i to z nią podpisujesz umowę o pracę.

Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wiarygodność oraz opinię agencji pracy o której m.in. pisaliśmy tutaj:

Ponadto, jeżeli dostajesz do podpisania umowę w języku niderlandzkim (holenderskim), czy w jakimkolwiek innym języku, masz prawo domagać się o jej przetłumaczenie – każda umowa powinna być przejrzysta oraz zrozumiała dla każdej ze stron! Nigdy nie należy podpisywać dokumentów, których treści nie rozumiemy!

Co powinna zawierać pisemna umowa o pracę z holenderskim pracodawcą?

  • Informację o rodzaju umowy (czy jest to umowa z agencją pośrednictwa pracy);
  • Imię, nazwisko, adres (pracownika i pracodawcy);
  • Miejsce wykonywania pracy;
  • Stanowisko oraz opis podejmowanej pracy;
  • Data rozpoczęcia pracy;
  • Okres trwania umowy w przypadku umowy o pracę na czas określony (umowa terminowa);
  • Okres wypowiedzenia oraz informacja o sposobie wyliczenia;
  • Czas pracy (dzienny lub tygodniowy);
  • Wysokość wynagrodzenia, termin wypłaty wynagrodzenia;
  • Informację o dodatku urlopowym i sposobie jego wyliczenia;
  • Informację o systemie emerytalnym;
  • Informację o okresie próbnym (maksymalnie 2-u miesięcznym);
  • Umowa zbiorowa (jeżeli dotyczy).

Podejmując legalną pracę w Holandii, naprawdę warto zorientować się jakie ulgi Ci przysługują. Mogą to być to np. zwolnienia i ulgi podatkowe, możliwość odliczenia odsetek od kredytów mieszkaniowych, odliczenia związane z dojazdami do pracy, z utrzymywaniem dzieci, edukacją, opieką medyczną oraz wiele, wiele więcej.

Nie wiesz jakie ulgi i zwolnienia Ci przysługują? Nie wiesz jak się o nie starać? Skontaktuj się z firmą Dutchables: http://www.dutchables.pl, która kompleksowo zajmuje się wszelkimi zagadnieniami związanymi z zatrudnieniem w Holandii.