Praca w Holandii – jak zarobić, kiedy wyjechać, gdzie szukać pracy?

Zastanawiasz się nad wyjazdem do Holandii w celach zarobkowych, lecz nie wiesz kiedy najlepiej wyjechać, jak znaleźć zakwaterowanie oraz dobrze płatną pracę w Holandii, jakie dokumenty ze sobą zabrać oraz na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule, zapraszamy!

Jak zarobić w Holandii

Praca tymczasowa w Holandii – kiedy wyjechać?

Jeżeli interesuje Cię wyjazd do Holandii do pracy tymczasowej, np. na kilka miesięcy i masz możliwość wyboru okresu – najlepiej wyjechać w sezonie, w którym jest największe zapotrzebowanie na pracowników.
Największe zapotrzebowanie jest w miesiącach od czerwca do sierpnia – września oraz od października do końca grudnia. Oczywiście „najlepszy sezon” jest uzależniony też od danej branży – specyfiki pracy. W pozostałych, niewymienionych miesiącach również znajdziemy pracę, jednak zarobki mogą nie być już tak wysokie jak w sezonie.

Średnio w sezonie możemy zarobić na rękę od 300 do nawet 500 euro / tydzień. Z kolei poza sezonem tygodniowa wypłata może wynosić tylko 100 euro. Oczywiście zarobki to kwestia dosyć sporna i rozbieżna, zależy od wielu czynników, jednak warto być zawsze na bieżąco z aktualnymi przepisami dotyczącymi aktualnego minimalnego wynagrodzenia wg wieku stawek wiekowych.

Jak szukać pracy w Holandii?

Możliwości jest naprawdę dużo – można jej szukać na własną rękę, można przez znajomą/znajomego, przez internet, można też poprzez agencję pracy i chyba jest to najpopularniejsza metoda. Jednak nie należy całkowicie polegać na agencji pracy i mieć do nich 100% zaufanie. O tym jak ustrzec się przed nieuczciwymi agencjami pisaliśmy już tutaj. Jednak zanim podpiszesz umowę z daną agencją pracy zwróć uwagę dodatkowo na poniższe kwestie:

Mężczyzna pracujący w Holandii podczas zebierania papryki.

Wysokie zarobki, luźne podejście holendrów, mała odległość od Polski są z pewnością atutami przemawiającymi za pracą w Holandii, jednak nie zawsze jest tak kolorowo – zanim wyjedziesz – dobrze się doinformuj!

 1. Kara za zerwanie kontraktu.
  Jeżeli okaże się, że z kontraktu (umowy) wynika możliwość nałożenia na Ciebie kary za jej zerwanie w przypadku np. chęci powrotu do Polski – należy się poważnie zastanowić nad jej podpisaniem, ponieważ może się zdarzyć tak, że zamiast wrócić z pokaźnym dorobkiem do Polski, przywieziesz ze sobą tylko długi.Jeżeli widnieje w umowie zapis o karze, może to jasno oznaczać, że same warunki pracy (również pobytu, zamieszkania) są koszmarne, praca bardzo ciężka, a ludzie z którymi będziemy pracować/mieszkać – złośliwi.
  Tym bardziej, jak nigdy nie miałeś styczności z pracą za granicą, radzilibyśmy unikać takich pośredników.Jeżeli dostaniesz do podpisania umowę w języku holenderskim (niderlandzkim), kary najczęściej są wypisane w postaci cyfr, więc powinno zapalić Ci się czerwone światełko! W dalszej części opisujemy, dlaczego nie powinieneś podpisywać umowy, która nie jest w języku polskim i która nie jest dla Ciebie zrozumiała.
 2. Ubezpieczenie.
  Koniecznie dowiedz się czy agencja pracy za pośrednictwem której chcesz wyjechać do Holandii do pracy zapewnia ubezpieczenie i ile ono wynosi. Zazwyczaj nie powinno ono kosztować więcej niż 25 euro / tydzień.W przypadku, gdy agencja nie zapewnia ubezpieczenia lub ma ono wynosić dużo ponad 25 euro – radzilibyśmy raczej z niej zrezygnować, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że są oszustami, którzy chcą wyłudzić od Ciebie pieniądze.
 3. Zakwaterowanie.
  Niektóre, a raczej większość agencji pracy zapewnia zakwaterowanie. Jedak nie powinno ono wynosić więcej niż ok. 80 euro. Jeżeli śpiewają sobie dużo więcej, prawdopodobnie również trafiłeś na wyzyskiwaczy.
 4. Forma wypłacania wypłaty.
  Pieniądze powinny być zawsze wpłacane na konto bankowe – w Holandii standardowo są wypłacane tygodniówki. Jeżeli agencja proponuje Ci inną formę wypłacania wypłaty, np. w formie jakieś zaliczki albo gotówką – jest to bardzo podejrzane i może być coś na rzeczy. W takim przypadku powinno się wymusić, aby agencja wpłacała wypłatę na konto, jeżeli będzie się wykręcać – uciekaj od takiej agencji jak najdalej.
 5. Umowa.
  Pamiętaj by nigdy nie podpisywać umowy, która nie jest dla Ciebie zrozumiała. Umowa powinna być w języku polskim lub zostać przetłumaczona na język polski. W ostateczności zwróć się we własnym zakresie do profesjonalnego tłumacza języka holenderskiego (niderlandzkiego). Także, jeżeli jakiś punkt nie jest dla Ciebie zrozumiały – koniecznie zwróć się do osoby, która wyjaśni Ci jego znaczenie.Jeżeli dostałeś umowę w języku holenderskim – sprawdź w pierwszej kolejności jakiego jest rodzaju. Powinna być FASE A lub FASE 1/2. Oznacza to, że umowa którą dali Ci do podpisania, jest umową chronioną przez CAO, więc jest większe prawdopodobieństwo, że nie jest to oszustwo.
  Czasami umowa zawierana jest na okres 1-go tygodnia, co nie powinno być dla Ciebie zmartwieniem, ponieważ jest to typowy okres, który zawiera się w FAZIE A (FASE A).

Transport do Holandii

Transport do Holandii zazwyczaj zapewnia agencja pracy, z którą podpisałeś umowę. Jednak nie musisz wcale z niego korzystać. Możesz dojechać własnym samochodem lub z kimś się zabrać. Możesz również załatwić sobie transport busem/autobusem, jednak wszystko to będzie wiązało się dla Ciebie z dodatkowym kosztem, dlatego najkorzystniej będzie wybrać transport, który zapewnia agencja.

Jadąc swoim samochodem mamy z kolei większe możliwości i swobodę, jednak duże ryzyko otrzymania mandatu za prędkość lub inne wykroczenie, które w Holandii bardzo wysokie. W przypadku konieczności skorzystania z mechanika samochodowego, również musimy liczyć się z dużym kosztem.

Zakwaterowanie w Holandii

Jak już wspomnieliśmy na początku – zakwaterowanie również powinna zapewnić agencja pracy.
Jakich warunków możemy się spodziewać? Naprawdę różnych. Może zdarzyć się, że trafisz do bardzo „skromnego” miejsca, gdzie warunki nie są najlepsze, ale także tam gdzie nie będziesz miał na co narzekać.

Zazwyczaj pokoje są 2-3 osobowe, natomiast salon, kuchnia i łazienka dzielona jest z osobami zamieszkującymi pozostałe pokoje. Atutem mieszkania w miejscach załatwionych przez agencję z pewnością jest to, że masz zapewniony transport z domu do pracy, ale także możliwość dorobienia się w postaci nadgodzin.

Co zabrać ze sobą do Holandii?

Na pewno:

 • dokument tożsamości – np. dowód osobisty oraz paszport, który należy dobrze schować w bezpiecznym miejscu.
 • Gotówkę – ok. 100-300 euro.
 • Śpiwór – nie zawsze jest potrzebny, ale czasami zdarzają się sytuacje, w których może być niezbędny.
 • Telefon komórkowy – w dzisiejszych czasach ciężko obyć się bez telefonu. W Holandii aby nie narażać się na wysokie koszty można skorzystać z dość ciekawych ofert lokalnych operatorów.