Szukasz pracy w Holandii przez internet? Uważaj na oszustów!

Coraz więcej osób chcących rozpocząć pracę w Holandii (bądź ją zmienić), decyduje się szukać jej na własną rękę – najczęściej przez internet, a nie tak jak było to dotychczas praktykowane – poprzez agencję pośrednictwa pracy.

Z jednej strony nie ma co się dziwić – zatrudniając się poprzez agencję pracy tracimy na tym finansowo, z drugiej strony załatwianie sobie jej na własną rękę (tym bardziej, jeżeli biegle nie posługujemy się językiem holenderskim) może być nieco ryzykowne.

Otóż osoby, które szukają pracy w Holandii na własną rękę, najczęściej robią to poprzez internet – metodę, która jest niezwykle wygodna z wielu powodów, między innymi poprzez:

  • ogromną bazę ofert pracy,
  • całodobowy dostęp (z każdego miejsca),
  • podział ofert pracy wg różnych kategorii – możliwość szybkiego wyszukiwania bez konieczności czytania każdej,
  • możliwości szybkiej reakcji – aplikacji na interesującą nas ofertę pracy,
    i pewnie znalazłoby się jeszcze kilka atutów.

Niestety aplikując na ofertę pracy poprzez internet możemy również nieźle się naciąć i dać oszukać. Niestety i w tej domenie znajdą się oszuści, którzy chcą nas wykorzystać. Teoretycznie w internecie jesteśmy anonimowi, praktycznie – nie do końca, jednak ciężko czasami jest walczyć o swoje, w sytuacji gdy padniemy ofiarą jakiegoś oszusta.

Ostatnio wielu ludzi szukających i aplikujących na oferty pracy umieszczonych w popularnych serwisach internetowych skarżą się na wiele rzeczy, np. konieczność podania danych karty płatniczej, wysokie koszty aplikacji, brak opisu wakatu w ofercie, a nawet dane firmy, które są „nieistniejące”.

Aby nie paść ofiarą oszustów, nie podawaj żadnych istotnych danych osobowych, czy też kart płatniczych, jeżeli wcześniej dokładnie nie sprawdziłeś firmy lub w trakcie rekrutacji nabrałeś jakichkolwiek podejrzeń, ponieważ możesz zaliczyć się do grona osób, które zostały oszukane.

Internetowi oszuści finansowi - pseudo pracodawcy

Oszustwa internetowe to w dzisiejszych czasach bardzo powszechne zjawisko. Korzystając z internetu – zachowaj ostrożność, bądź nieufny – sprawdź dobrze osobę lub firmę , jeżeli musisz podać poufne dane.

Bardzo często zostały one oszukane w podobny do siebie sposób:

Aplikujesz na interesującą Ciebie ofertę pracy, na którą dostajesz pozytywną odpowiedź przejścia do następnego etapu rekrutacji, jednak musisz jeszcze wypełnić test, który jest oczywiście płatny (koszt kilkudziesięciu euro). Oczywiście firma deklaruje, że koszty te zostaną Ci zwrócone przez UWV – holenderski odpowiednik polskiego Urzędu Pracy. Nie podejrzewając niczego płacisz i czekasz, jednak żadnej wiadomości nie otrzymujesz. Pieniądze trafiają do oszusta, a po nim ślad całkowicie ginie – żadne próby kontaktu nie przynoszą efektu.

Jak nie dać się oszukać holenderskiemu pseudo – pracodawcy?

Zazwyczaj nie ma czegoś takiego jak obowiązkowe opłaty za testy lub opłaty za przejście do dalszych etapów podczas rekrutacji. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji – masz prawo nabrać podejrzeń, że coś tu jest nie tak. Warto wtedy na tym etapie odpuścić sobie uiszczenie tych opłat, dokładnie sprawdzić firmę i jej „prawdziwość”, a najlepiej zgłosić ją do UWV.

Holenderska instytucja UWV stara się pomóc wszystkim osobom, które padły tego typu oszustwom. Fałszywe ogłoszenia są natychmiastowo ściągane z bazy ofert serwisów ogłoszeniowych, a cała sprawa zgłaszana jest na policję.

Jeżeli więc byłeś/jesteś świadkiem podobnej sytuacji, padłeś ofiarą tego oszustwa bądź znalazłeś podejrzaną ofertę, natychmiastowo wyślij dane ogłoszenia lub adres e-mailowy pseudo pracodawcy na adres valse-email@uwv.nl

Nie lekceważ tego, uprzedź też innych i nie pozwól, aby przestępca i oszust chodził po świecie i naciągał uczciwe, niczego nieświadome osoby.

Jeżeli decydujesz się szukać pracy na własną rękę bądź ostrożny i nieufny, sprawdzaj dane pracodawcy szczególnie, gdy wymaga to podania Twoich poufnych danych.

Jeżeli masz podpisać jakiekolwiek dokumenty lub umowy w języku niderlandzkim, a nie posługujesz się biegle tym językiem – zwróć się do profesjonalistów, którzy rzetelnie przetłumaczą i wyjaśnią Ci holenderską treść pisma lub umowy o pracę, mieszkanie, czy też inne istotne kwestie, które wiążą się z życiem, pracą lub pobytem w Holandii.