Holenderski zasiłek chorobowy

Jeśli legalnie pracujesz w Holandii, to przysługuje Ci prawo do holenderskiego zasiłku chorobowego, dlatego w przypadku choroby, bez zastanowienia powinniście skorzystać z tej możliwości.

Kiedy przysługuje Ci zasiłek chorobowy i ile on wynosi?

Jak wyżej wspomnieliśmy – zasiłek przysługuje Ci tylko wtedy, gdy jesteś legalnie zatrudniony w Holandii. W zależności od tego, jaką umowę spisałeś ze swoim pracodawcą – zazwyczaj masz prawo do holenderskiego zasiłku chorobowego wynoszącego 70% Twojej pensji, od trzeciego dnia choroby.

W przypadku, gdy zachorowałeś w momencie kończenia się Twojego kontraktu (umowy) z pracodawcą, to wtedy holenderski Urząd Pracy UWV będzie wypłacał Ci zasiłek chorobowy.

Gdy otrzymasz od UWV pozytywną decyzję, możesz się zwrócić do nich z prośbą o chęć powrotu do Polski. Warto tutaj podkreślić, że nawet jeżeli rozchorujesz się do 10 tygodni po powrocie do kraju – w dalszym ciągu przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o zasiłek chorobowy w Holandii.Lekarstwa, tabletki dla chorych

Komisja lekarska

Jeżeli złożyłeś wniosek o holenderski zasiłek chorobowy do UWV, został on pozytywnie rozpatrzony i przebywasz na nim już jakiś czas (zazwyczaj miesiąc, kilka miesięcy) – to z pewnością możesz spodziewać się, że wkrótce otrzymasz wezwanie do stawienia się w UWV w Amsterdamie na komisję lekarską.

Holenderski Urząd Pracy chce osobiście kontrolować na podstawie Twoich wyników badań oraz całej dokumentacji medycznej, czy jesteś już zdolny do pracy, czy nie.

Oczywiście stawienie się na komisji lekarskiej jest obowiązkowe i trwa jeden dzień. Jeżeli nie stawisz się w ustalonym terminie – wypłata i prawo do zasiłku zostanie cofnięte. Jeżeli nie możesz stawić się w wyznaczonym terminie z ważnego powodu – należy zwrócić się w tej sprawie do UWV w celu zmiany terminu komisji lekarskiej.

Warto wspomnieć również o tym, że UWV pokrywa wszelkie koszty związane z Twoim przyjazdem oraz pobytem w Amsterdamie w celu przybycia na spotkanie z komisją lekarską, nawet, jeżeli przyjeżdżasz z zagranicy, ale tylko wtedy, kiedy UWV zna Twoje rzeczywiste miejsce pobytu.

Oczywiście, aby UWV zwróciło koszty związane z pobytem oraz przyjazdem, należy wykazać wszystkie rachunki. Co ciekawe, możesz także zwrócić się do UWV, aby to oni zorganizowali Twój przyjazd do Holandii, do Amsterdamu. W takiej sytuacji zarezerwują Ci lot oraz pobyt w Holetlu Bastion w Amsterdamie, który znajduje się nieopodal (ok. 100m) od siedziby UWV.

 

Jakie koszty pokrywa lub nie pokrywa UWV?

UWV pokryje koszty związane z:

 • Przyjazdem:
  czyli bilety lotnicze, kolejkowe, autobusowe (najniższa klasa) oraz 0,19 centa za każdy kilometr, który przejedziesz wg nawigacji ANWB, jeżeli zdecydujesz przyjechać się własnym transportem. UWV pokryje także koszty komunikacji miejskiej związane z przyjazdem na komisję, ale tylko te w dniu komisji lekarskiej.
 • Pobytem:
  nocleg w hotelu Bastion. Jeżeli zdecydujesz się na inny hotel, radzimy to wcześniej uzgodnić z UWV, czy zrefunduje te koszty.
 • Żywieniem:
  Za posiłki:
  – śniadanie w Hotelu Bastion,
  – obiad (15 euro),
  – kolacja (25 euro).
  W przypadku, gdy zatrzymasz się np. u rodziny czy znajomych, to UWV zapłaci Ci 25 euro za jeden dzień.
 • Inne:
  UWV pokryje także koszty związane z podróżą osoby towarzyszącej, ale tylko i wyłącznie, jeżeli uzna że towarzystwo tej osoby było niezbędne. W innym przypadku NIE zwróci za podróż tej osoby.

UWV na pewno NIE zwróci kosztów za:

 • podróżowanie taksówkami oraz wynajęcie samochodu,
 • koszty związane z dokumentami podróżnymi,
 • rozmowy telefoniczne,
 • koszty osoby towarzyszącej, jeżeli uzna, że nie nie było takiej potrzeby.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy związanej z holenderskimi zasiłkami, dodatkami, rozliczeniami lub tłumaczeniami różnego rodzaju dokumentów, zapraszamy: www.dutchables.pl