Prinsjesdag 2017 – co nowego na 2018 rok?

Prinsjesdag to tzw. Dzień budżetu / Parada kapeluszy, która odbywa się co trzeci wtorek września, jest to czas pierwszych po wakacyjnej przerwie obrad holenderskiego parlamentu.

Jak tradycja nakazuje, pierwsze obrady zaczynają się od przejazdu złotą karetą Króla Holandii przez centrum Hagi aż do parlamentu, w którym to odczytuje mowę przygotowaną przez premiera Holandii. Słuchaczami mowy są członkowie parlamentu oraz wszyscy zaproszeni wcześniej goście.

W tym dniu, w gronie kobiecym odbywa się znana „parada kapeluszy” – konkurs na najbardziej wyróżniające się i najpiękniejsze nakrycie głowy.

Czego dotyczyły tegoroczne obrady Prinsjesdag?

Prinsjesdag 2017 – obrady na temat holenderskiej opieki zdrowotnej i dofinansowania do ubezpieczenia

Głównym punktem tegorocznych obrad Prinsjesdag 2017 był temat opieki zdrowotnej w Holandii, na których postanowiono, że w przyszłym 2018 roku wzrośnie składka podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego o mniej więcej € 6 miesięcznie (€ 72 / rok). Podwyżka składki jest spowodowana rozszerzeniem Basispakket – czyli podstawowego pakietu holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy pamiętać, że podana miesięczna stawka podwyżki jest jedynie średnią szacowaną stawką, gdyż ubezpieczyciele mają prawo sami decydować o swoich stawkach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego.

Drugą najistotniejszą zmianą omawianą na tegorocznym Prinsjesdag jest zwiększenie stawek dofinansowania do holenderskiego ubezpieczenia – zorgtoeslag w roku 2018. Postanowiono, iż wzrośnie ono dla osoby samotnej o maksymalnie €131 oraz o €194 dla partnerów do dofinansowań tzw. Toelslagpartners. Porównując do obecnych stawek, jest to wzrost o analogicznie  €11 oraz €16 dla Toelslagpartners.

Z obrad wynikło także to, że stawka Eigen risico będzie utrzymywała się na tym samym poziomie €385, co jest również dobrą nowiną.