Jak szukać pracy w Holandii na własną rękę, bez pośrednika? 3 Sposoby!

Zdarzyło Ci się trafić do agencji pośrednictwa pracy, która nastawiona jest tylko na wyzysk pracownika? A może nie jesteś zadowolony ze współpracy z obecną agencją pracy, ponieważ nie spełnia warunków obiecywanych przed podpisaniem kontraktu? Lub po prostu jedziesz pierwszy raz do pracy za granicą i boisz się natrafić na nieuczciwą agencję pracy?

Jeżeli tak, może warto rozważyć szukanie pracy w Holandii na własną rękę, bez pośrednika? Przedstawiamy Ci na to 3 sposoby:

#1 Holenderski Urząd Pracy

Pracę na własną rękę w Holandii możesz zacząć szukać poprzez… Holenderski Urząd Pracy. Co więcej – na ich stronie najistotniejsze informacje znajdziesz także w języku polskim! Odsyłamy zatem do strony: https://www.werk.nl/werk_nl/werknemer/eu/praca-holandii

#2 EURES

EURES to portal, który zrzesza publiczne służby zatrudnienia z krajów UE i nie tylko! Został utworzony przez Komisję Europejską. Porównuje się go do lokalnego urzędu pracy, z tym że jest to taki europejski odpowiednik.

Oprócz różnego rodzaju ogłoszeń o pracę, znajdziecie tam także dużo informacji związanych z zatrudnieniem w różnych krajach. Umożliwia także możliwość spotkania się z konsultantem, który pomoże Wam w poszukiwaniach pracy. Strona portalu eures to: http://www.eures.praca.gov.pl/

#3 Portale internetowe, prasa

Pracę możesz także szukać poprzez portale internetowe, głównie specjalizujące się w ogłoszeniach o pracę, ale nie tylko. Mogą być to także regionalne lub lokalne portale internetowe, które również posiadają dział ogłoszeń pracy, najczęściej z danego regionu.

Jeżeli marzy Ci się praca w konkretnej firmie / branży – poszukaj firmowych stron internetowych. Szczególnie te większe firmy lub przedsiębiorstwa posiadają na swoich stronach internetowych działy, które dedykowane są ich wewnętrznym ogłoszeniom o pracę – jeżeli szukają pracowników na konkretne stanowiska – znajdziesz tam na pewno szczegółowe informacje o rekrutacji i wymaganiach.

Jeżeli masz taką możliwość, bo np. mieszkasz w Holandii – zwróć uwagę na weekendowe dodatki, które załączane są do holenderskiej prasy. Znajdziesz tam dział poświęcony aktualnym ogłoszeniom o pracę.

Minusy szukania pracy na własną rękę?

Bariera językowa. Niestety w przypadku holenderskich portali internetowych lub gazet drukowanych mamy wszystko napisane w języku niderlandzkim. To samo w przypadku bezpośredniego podpisania umowy z przyszłym pracodawcą – raczej nie mamy co liczyć na to, że dostaniemy umowę w języku polskim.

Warto wówczas zwrócić się do tłumacza języka holenderskiego, aby nie podpisać czegoś, co może w przyszłości przynieś nieprzyjemne konsekwencje lub nie będzie się zgadzało z tym, co Ci zapewniano we wstępnych rozmowach. To naprawdę ważne, aby nigdy nie podpisywać żadnych dokumentów, których treści nie rozumiemy!

Przed podpisaniem umowy z daną firmą lub przedsiębiorstwem, zawsze warto poszukać informacji na jej temat, szczególnie opinii innych osób, które oparte są na ich własnych doświadczeniach.