Rozliczenie podatku holenderskiego – będzie trudniej rozliczyć się z dochodów aby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku
Jednym z najczęściej wybieranych krajów przez Polskich emigrantów tuż po Wyspach Brytyjskich i Niemczech jest właśnie Holandia. Atrakcyjne zarobki, szeroka gama ofert pracy zarówno dla młodych jak i osób dojrzałych, brak konieczności posiadania doświadczenia oraz możliwość odzyskania części, a nawet całości podatku opłacanego przez pracodawcę jest bardzo atrakcyjnym wabikiem dla wielu Polaków i nie tylko.
Jednak jak informuje holenderski Urząd Skarbowy Belastingdienst – będą istotne zmiany w sposobie określania statusu rezydencji podatkowej. Wiązać się z tym będzie bardziej skomplikowana procedura ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku, m.in. ze względu na konieczność załatwienia większej ilości formalności niż dotychczas.
Czego będą dotyczyć zmiany?
Odtąd Polacy będą musieli przed holenderskim urzędem wykazać swoje dochody, które także uzyskali poza terenem Holandii. Jeżeli pracujesz w Holandii i uzyskujesz ponad 10% przychodów w innym kraju, np. Polsce – możesz uzyskać nieznacznie niższy zwrot niż uzyskiwałeś do tej pory, czyli przed wprowadzeniem przez Belastingdienst zmian.
Zmiana przepisów będzie dotyczyć wszystkich – także te osoby, które w danym okresie rozliczeniowym pracowały tylko na terenie Holandii – będą musiały na tych samych zasadach wykazać brak dochodów.
Mimo to, warto nie rezygnować z tej możliwości, ponieważ nadal możesz otrzymać niezły zastrzyk gotówki! Ponadto jak wynika to z przepisów – osoby pracujące w Holandii mają możliwość odliczenia od podatku wiele wydatków, np: koszty związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, edukacją, oprocentowaniem hipoteki czy też wszelkiego rodzaju koszty za usługi adwokackie i prawnicze (wielu Polaków korzysta z takich usług w związku z bezprawnym zachowaniem niektórych pracodawców) a nawet otrzymać różnego rodzaju ulgi, np. na dziecko.
Jakie formalności należy załatwić wg nowego sposobu określania statusu rezydencji podatkowej?
Aby móc rozliczyć podatek holenderski na nowych zasadach – należy w pierwszej kolejności:
- złożyć deklarację roczną PIT wraz z załącznikiem PIT ZG (która uwidacznia przychody uzyskane w Holandii) do polskiego urzędu skarbowego.
- Po złożeniu deklaracji będziesz mógł zwrócić się do polskiego urzędu skarbowego o udokumentowanie siebie na specjalnych drukach, które sporządzane przez Ministerstwo finansów i holenderski urząd skarbowy Belastingdienst.
- Następny krok to wypełnienie wniosku.
Osoby indywidualne mogą na przełomie lutego – marca wypełnić go on-line na stronie Belastingdienst. Zwróć jednak uwagę na poprawność danych wypełnianego wniosku! Jeżeli zostanie on źle wypełniony możesz ponieś konsekwencje – stracisz szansę odzyskania swoich pieniędzy, znacznie wydłużysz czas oczekiwania na zwrot podatku lub nawet możesz otrzymasz karę finansową za niedopłatę podatku. Dlatego zachęcamy do tego, aby skorzystać z pomocy profesjonalistów zajmujących się rozliczaniem podatku holenderskiego, jeżeli nie czujesz się pewnie w tej materii.
Wybierając firmę, której powierzasz rozliczenie podatku – zwróć uwagę na to, czy masz kontakt z doświadczonymi osobami. Czy oprócz pomocy w kwestii rozliczenia podatku, wezmą na siebie załatwienie innych, powiązanych z tą sprawą rzeczy, np.:
- zorganizowanie niezbędnych dokumentów od Twojego pracodawcy/pracodawców;
- czy w razie konieczności będą kontaktowały się w Twoim imieniu z holenderskimi instytucjami, itp.
Nie zawsze warto patrzeć na sam koszt usługi – a na jakość i kompleksowość usług.
Kto może ubiegać się o status rezydenta podatkowego i dlaczego warto nim być?
Uzyskanie statusu rezydenta podatkowego jest bardzo ważne i zarazem korzystne, ponieważ dzięki temu masz możliwość korzystania z bardzo korzystnych ulg podatkowych.
Aby móc uzyskać status rezydenta podatkowego według nowych przepisów, musisz spełniać warunek – posiadać w ciągu roku podatkowego co najmniej 90% dochodów uzyskanych z Holandii.
Należy zaznaczyć, że rodzaj statusu rezydenta jest bardzo istotny, ponieważ ma on wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy, który powinien odprowadzać dany pracodawca. Taka sytuacja wynika z możliwości uwzględniania ulg podatkowych, które przysługują tylko holenderskim rezydentom. Ok. 5% w skali podatkowej – tyle wynoszą różnice w opodatkowaniu. Zgodnie z przepisami – pracodawca powinien przeprowadzać bardzo dokładną kalkulację podatkową swoich pracowników, na co ma wpływ uzyskanie konkretnych informacji od swoich pracowników odnośnie wysokości przychodu (planowanego bądź uzyskanego) w innym kraju.
W nowym, 2016 roku będzie konieczne stosowanie dosyć skompilowanej abolicji podatkowej, która zrównuje niekorzystne zresztą różnice pomiędzy omawianymi metodami rozliczeń.
W dalszym ciągu o zwrot nadpłaconego podatku można ubiegać się samodzielnie bądź za pomocą profesjonalnej firmy, jednak wg nowych przepisów będzie to bardziej skomplikowane niż do tej pory.
Pragniemy zauważyć, że w poprzednich latach – gdy zostały wprowadzane zmiany w przepisach związane z rozliczaniem dochodów – do urzędu wpływało wiele źle wypełnionych deklaracji podatkowych, czego skutkiem była ogromna liczba Polaków rozliczających się w Holandii, którzy nie otrzymali należnej im kwoty zwrotu podatku. W związku z tym, jeżeli nie czujesz się na siłach, a zależy Ci na zwrocie podatku – jeszcze raz doradzamy, aby zwrócić się z tym problemem do fachowców. Koszt usługi to kropla w morzu, tego co możesz uzyskać za zwrot!
Jak długo trwa cały proces zwrotu podatku przez Belastingdienst?
Ciężko przewidzieć, ponieważ zależy to od zbyt wielu kwestii. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie warto z tym stanem zwlekać – im prędzej złożymy do urzędu swoją deklarację, tym prędzej uzyskamy ewentualny zwrot podatku.
Wprowadzone zmiany zniechęcają Cię do złożenia swojej deklaracji podatkowej? Przeczytaj zatem artykuł: Dlaczego warto rozliczyć podatek holenderski.
Ostatnie komentarze