Jak ubiegać się o mieszkanie socjalne w Holandii?
Holenderskie spółdzielnie mieszkaniowe Social Huur umożliwiają przyznanie mieszkań socjalnych osobom, które nie są w stanie wynająć lub kupić mieszkanie po cenach rynkowych. Niestety, czasami czas oczekiwania na mieszkanie może być bardzo długi. Wpływa na to między innymi nasza sytuacja życiowa (ile mamy lat, ile zarabiamy, czy mamy dzieci, ilość dzieci, itp.) oraz to, w jakim mieście się o nie staramy.
Ciężko określić ile trzeba czekać na mieszkanie, w większych miastach może być to nawet kilka lat, w mniejszych miesiąc – klika miesięcy. Wszystko też zależy od naszych wymagań i szczęścia.
Ile wynosi czynsz w holenderskich mieszkaniach socjalnych?
Czynsz w mieszkaniach socjalnych może maksymalnie wynosić do 710,68 euro. Jego wysokość zależy między innymi od ilości osób w rodzinie oraz osiąganych dochodów roczne.
Kryteria otrzymania mieszkania socjalnego w Holandii
Aby móc ubiegać się o mieszkanie socjalne należy:
- mieć zameldowanie w urzędzie – wymóg ten nie dotyczy to wszystkich miast, starając się o mieszkanie socjalne należy się wcześniej zorientować w temacie;
- nie przekraczać dochodu rocznego na rodzinę w kwocie 35 739 euro – w zakres ten wliczają się dochody osoby która wnioskuje o mieszkanie socjalne oraz jego partnera/współlokatora. Nie dotyczy zarobków osiąganych przez osoby niepełnoletnie np. dzieci.
Powyżej wymienione kryteria to te podstawowe, jednak należy tutaj zaznaczyć, że każda gmina ma prawo do wyznaczenia dodatkowych kryteriów, którymi się kieruje podczas kolejności przyznawania mieszkań socjalnych.
Zazwyczaj holenderskie współdzielenie mieszkaniowe zwracają uwagę na wiek, ogólną sytuację życiową i dochody wnioskującego, to czy posiada dzieci i ilość dzieci, czy zmaga się z jakimiś chorobami, itp.
W związku z tym np. osoby niepełnosprawne, starsze lub wielodzietne będą miały nie tylko większe szanse, ale także pierwszeństwo w otrzymaniu mieszkania, niż osoby zdrowe, młode, z lepszą sytuacją życiową oraz osiągające lepsze zarobki.
Etapy ubiegania się o mieszkanie socjalne:
- Poszukanie korporacji mieszkaniowej, która zajmuje się przydzielaniem mieszkań w Twoim regionie.
- Wpłata wpisowego (od kilku do kilkudziesięciu euro/rok)
- Zarejestrowanie się jako osoba wnioskująca o przyznanie mieszkania socjalnego.
- Odpowiadanie na otrzymane oferty.
Jeżeli zostaniesz już wybrany: - Wizytacja mieszkania.
Jeżeli zdeklarujesz chęć przyznania mieszkania: - Sprawdzenie Twoich danych (dochody, sytuacja życiowa, itd.)
W przypadku spełnienia kryteriów: - Akceptacja spółdzielni.
- Przyznanie mieszkania – odbiór kluczy.
Podsumowanie:
Jeżeli jesteś zainteresowany mieszkaniem socjalnym, dokładnie zorientuj się w swojej sytuacji życiowej – czy spełniasz kryteria, w innym przypadku stracisz czas i wpisowe.
Po zmianach dotyczących warunków przyznawania mieszkań socjalnych, które miały miejsce w styczniu 2016 roku – wnioskujący są dokładnie sprawdzani, tak aby wykluczyć te osoby, których dochody i ogólna sytuacja życiowa nie są na tyle złe, aby ubiegać się o mieszkanie socjalne.
Zmiany te mają na celu dążenie do sprawiedliwego podziału tak, aby te osoby, które stać na wynajem bądź kupno mieszkania po cenach rynkowych, nie otrzymywały mieszkań socjalnych, z kolei te osoby, które mają niskie dochody nie wynajmowały mieszkań, których czynsz jest za wysoki w stosunku do ich dochodów.
Jserem w ciąży i potrzebuje załatwić mieszkanie socjalne mam meldunek na mieszkaniu biurowym
Jestem w 2-gim miesiącu ciąży, mieszkamy z chłopakiem na bungalach od firmy ale dla dziecka raczej nie te warunki , czy jest możliwość ze dostaniemy mieszkanie przed urodzeniem dziecka ?