Jak otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych WW-uitkering, cz. II

Jest to kontynuacja I części tematu, z którą zapoznać się możesz tutaj. Odpowiedzieliśmy w nim m.in na takie pytania jak:

  1. Gdzie i w jaki sposób złożyć wniosek, by móc ubiegać się holenderski zasiłek?
  2. Kto może się ubiegać o jego otrzymanie?
  3. Jak długo możesz go pobierać?
  4. Ile wynosi kwota zasiłku i ile się na jego przyznanie?
  5. Kiedy zasiłek jest wypłacany?

Pokazaliśmy Wam także przykład jak można wyliczyć długość pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Dzisiaj z kolei dowiesz się co należy zrobić, by otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w przypadku, gdy:

  1. Jesteś ubezpieczony w Holandii (i zostajesz w Holandii/wracasz do PL),
  2. Jesteś ubezpieczony w Holandii i zachorujesz,
  3. Jesteś ubezpieczony w Polce i straciłeś pracę.
  4. Jesteś ubezpieczony w Polce, straciłeś pracę i zachorujesz.

Zainteresowanych zapraszamy do lektury dalszej części artykułu!

1. Chcesz otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych – jesteś bezrobotny i ubezpieczony w Holandii, nie chcesz wracać do Polski.

Możesz w takim razie ubiegać się o holenderski zasiłek dla bezrobotnych UWV. Aby go otrzymać, musisz pierwszego dnia bezrobocia udać się do Werkbedrif UWV w celu rejestracji, jako osoba szukająca pracy oraz by złożyć podanie o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Zostaniesz tam poproszony o podanie krajów, w których podejmowałeś pracę (można podać tę informację także na Formularzu PDU1, który otrzymasz w kraju, w którym pracowałeś, w instytucjach zajmujących się świadczeniami dla bezrobotnych), w celu wyliczenia długości oraz wysokości wypłacania zasiłku dla bezrobotnych.

Będąc na bezrobotnym, powinieneś starać się znaleźć nową pracę, pomoże Ci w tym oczywiście Werkbedrijf UWV.

Jeżeli spełniasz warunki i otrzymasz holenderskich zasiłek dla bezrobotnych, a zdecydujesz się na powrót do kraju (np. Polski), będzie Ci się należało tylko/aż 3 miesiące zasiłku, z tym że przez pierwsze 4 tygodnie, obowiązkowo musisz szukać pracy w Holandii.

Jak otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych w Polsce?

Aby z kolei otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych w Polsce należy wypełnić Formularz PDU2. Następnie w ciągu maksymalnie 7-miu dni od wyjazdu z Holandii udać się po zasiłek dla bezrobotnych w urzędzie już w Polsce. Po jego wygaśnięciu, możesz ubiegać się o przyznanie polskiego zasiłku dla bezrobotnych.

1a. Chcesz otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych – jesteś bezrobotny i chcesz wrócić do Polski.

Jeżeli straciłeś pracę, lecz nie chcesz zostawać dłużej w Holandii, to o zasiłek musisz ubiegać w Polsce. Wtedy będzie potrzebny Ci Formularz PDU1, ale z Holandii.

O wydanie holenderskiego formularza PDU1 oraz PDU2 w UWV, możesz zgłosić się:

  1. telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu:
    z PL +31 888982001 (taryfa międzynarodowa),
    z NL dla pracowników: 0900 – 9294 (taryfa lokalna);
  2. wysyłając pismo do UWV pod adres:
    Afdeling WW verdragen,
    Postbus 124, 7500 AC Hengelo;
  3. pisząc e-maila na adres: uwv.verdragen@uwv.nl

Niezależnie od wybranej metody kontaktu, będzie wymagane podanie takich informacji, jak:

  1. Twoje imię i nazwisko,
  2. Twój nr identyfikacyjny BSN,
  3. Numer telefonu kontaktowego do Ciebie,
  4. Adres zamieszkania, na który zostanie wysłany formularz,
  5. Twój ostatni pracodawca,
  6. Pierwszy dzień bezrobocia.

Warto powyższe informacje mieć przy sobie / znać na pamięć, ponieważ będą niezbędne podczas kontaktu z UWV.

2. Chcesz otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych – jesteś bezrobotny i ubezpieczony w Holandii, lecz zachorowałeś.

Bezrobotny mężczyzna szukający pracy w gazecieJeżeli jesteś bezrobotny i zachorujesz, natychmiastowo należy zgłosić to telefonicznie do UWV. W takim przypadku przez 13-ście tygodni (maksymalny okres) będziesz otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, następnie zasiłek chorobowy.

W przypadku, gdy zdecydujesz się na powrót do Polski, o swoich planach należy bezzwłocznie powiadomić UWV. Wtedy, zasiłek chorobowy otrzymasz po swoim wyjeździe. Po wyzdrowieniu w PL, możesz ubiegać się na miejscu o zasiłek dla bezrobotnych.

Jeżeli otrzymywałeś w Polsce holenderski zasiłek dla bezrobotnych, który został wydany na podstawie formularza PDU2, będziesz go otrzymywał do dnia, który został w nim podany. Jeśli będziesz chorował przez dłuższy czas, wtedy otrzymasz holenderski zasiłek chorobowy.

3. Chcesz otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych – jesteś bezrobotny i ubezpieczony w Polsce.

Jeżeli jesteś ubezpieczony w Polsce, musisz skorzystać z formularza A1, na którym widnieje informacja, iż w okresie pracy w Holandii podlegasz polskiemu ustawodawstwu. Aby otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych, mieszkając w Holandii, należy pierwszego dnia bezrobocia udać się do Werkbedrijf UWV w celu rejestracji jako osoba szukająca pracy oraz by złożyć podanie o otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych.

Aby móc otrzymać zasiłek będzie Ci potrzebny formularz PDU1 z Polski oraz z tych krajów, w których podejmowałeś kiedykolwiek pracę. I analogicznie, jak w poprzednich przypadkach – formularz ten otrzymasz w odpowiedniej instytucji w danym kraju zatrudnienia. I od tego momentu powinieneś szukać nową pracę – pomoże Ci w tym również UWV.

4. Chcesz otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych – jesteś bezrobotny i ubezpieczony w Polsce, lecz zachorowałeś.

Jeżeli zachorujesz otrzymując holenderski zasiłek dla bezrobotnych, należy bezzwłocznie zgłosić to (najlepiej telefonicznie) do UWV. W tym wypadku również maksymalnie przez 13-ście tygodni będziesz otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych, a następnie zasiłek chorobowy.

Jeśli otrzymujesz polski zasiłek dla bezrobotnych i zachorujesz, musisz zgłosić ten fakt do instytucji odpowiedzialnej za świadczenia chorobowe.

5. Chcesz otrzymać holenderski zasiłek dla bezrobotnych – jesteś bezrobotny, przebywasz w Holandii, lecz mieszkasz w Polsce.

W takim przypadku nie przysługuje Ci otrzymywanie holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych. Należy w tym przypadku wrócić do Polski i tam ubiegać się o polski zasiłek dla bezrobotnych.


 

Należy zaznaczyć, że w UWV mówi się po niderlandzku. W związku z tym, jeżeli nie znasz języka, należy zgłosić się o pomoc do osoby znającej język niderlandzki (holenderski) lub ewentualnie osobę dobrze mówiącą po angielsku lub niemiecku, by w Waszym imieniu skontaktowała się z urzędem.

Jeżeli masz ten problem i szukasz kogoś kto posługuje się biegle językiem niderlandzkim, potrzebujesz pomocy w kontakcie z różnymi instytucjami holenderskimi lub masz inny problem z zakresu pracy/zatrudnienia w Holandii, zgłoś się do Dutchables – www.dutchables.pl.