Życie w Holandii – jakie jest, ile kosztuje utrzymanie?

Holandię można zaliczyć do krajów nowoczesnych, wysoko rozwiniętych. W szczególności jest krajem rolniczym, charakteryzuje się również rozwiniętym przemysłem chemicznym oraz przetwórczym. Holandia jest raczej pozytywnie odbieranym krajem, pewnie ze względu na samą mentalność, otwartość holendrów, jak i ustrój polityczny. Wyjeżdżając do pracy możemy liczyć na dobre zarobki, dlatego pewnie też tak chętnie Polacy wyjeżdżają tam do pracy tymczasowej lub stałej.

Ile kosztuje życie w Holandii? Przybliżone koszty utrzymania w Holandii.

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania, życia w Holandii – ciężko ustalić dokładną sumę, ponieważ jest uzależnione to od wielu czynników i czasami kwoty te są bardzo rozbieżne. Wszystko zależy od tego w jakim mieście mieszkasz, czy  jest to centrum miasta, czy też bardziej ubocze, a także jakiej wielkości mieszkanie/pokój/dom wynajmujesz i o jakim standardzie. Koszty te różnią się także od stylu życia.

Jednak, aby Wam je przybliżyć lub pomóc w oszacowaniu miesięcznych kosztów utrzymania się w Holandii, zapraszamy do zapoznania się z naszymi, średnimi kosztami życia w Holandii:

Mieszkanie

W zależności od miejscowości, wielkości i prestiżu miasta, a także położenia (centrum, ubocze miasta), rodzaju mieszkania (mieszkanie, dom, kawalerka, pokój, mieszkanie firmowe) oraz jego wielkości i standardu (1, 2, … pokojowe), ceny średnio oscylują w granicach:

  • Mieszkanie: 400 – 600 € i w górę / mc
  • Czynsz za pokój: 200 – 250 € / mc
  • Typowe opłaty miesięczne – eksploatacyjne (czyli za wodę, wywóz śmieci, gaz, energię) wahają się w granicach ok. 160 € / mc

Wyżywienie

Średnio za wyżywienie zapłacisz ok. 200 € miesięcznie, nie skąpiąc i odmawiając sobie wszystkiego, tylko żyjąc na takim normalnym poziomie. Wszystko oczywiście zależy do jakich sklepów będziesz jeździł, po jakie produkty sięgał i jak dużo kupował.

Orientacyjnie, za popularne produkty spożywcze zapłacisz:

  • 1 l mleka = 0,85 €
  • 1 bochenek chleba = 1,20 €
  • 12 szt jajek = 1,90 €
  • 1,5l wody w butelce = 1,00 €

Z kolei za posiłek w niedrogiej restauracji zapłacisz ok. 15 €

Transport

  • Za 1l benzyny zapłacisz średnio 1,69 € (ceny się bardzo wahają, także zależne od wielkości miasta),
  • Taxi za 1km w centrum miasta liczy sobie ok. 2 €,
  • Bilet miesięczny to koszt ok. 66 €, z kolei bilet w jedną stronę 2,27 €

Zachęcamy do opisania w komentarzach własnych doświadczeń związanych z życiem i utrzymaniem się w Holandii. Z pewnością uwagi te będą pomocne dla tych osób, które nigdy nie mieszkały i nie pracowały w Holandii, aby mogły sobie orientacyjnie oszacować miesięczne koszty pobytu.