• Home »
  • Poradnik emigranta »
  • Postanowiłeś zakończyć przygodę z Holandią i zdecydowałeś się zjechać do kraju? Pamiętaj o formularzu PD U1!

Postanowiłeś zakończyć przygodę z Holandią i zdecydowałeś się zjechać do kraju? Pamiętaj o formularzu PD U1!

Wielu Polaków wyjeżdżających do Holandii za pracą po pewnym czasie decyduje się wrócić do kraju. Powodów przez które wielu emigrantów zdecydowało się zjechać do ojczystego kraju jest naprawdę wiele, może być to np. zwolnienie z pracy, osiągnięcie wieku emerytalnego, dorobienie sobie na określony cel, sprawy rodzinne, tęsknota za krajem/rodziną i wiele, wiele innych…

Niezależnie od tego, czy legalnie pracowaliśmy w Holandii parę miesięcy, czy też wiele lat, warto zadbać o to, by zaliczyć ten czas – okres pracy w Holandii – m.in. do polskiej emerytury lub zasiłku dla bezrobotnych (jeżeli będzie taka potrzeba).

Dlaczego warto zliczyć swój okres pracy w Holandii po powrocie do Polski?

Zadbanie o to, by podsumować swój okres pracy w Holandii jest bardzo istotne z kilku powodów. Tym bardziej istotne dla tych osób, które zamierzają wyjechać bądź wyjechały do Holandii do pracy tymczasowej, nie planując osiedlić się tam na stałe. W tym wypadku zostaje zapełniona luka w Twoim zatrudnieniu, a Ty możesz starać się po powrocie do kraju o świadczenia emerytalne lub też o zasiłek dla bezrobotnych, który będzie uwzględniał okres Twojej pracy w Holandii.

Ponadto, dzięki podsumowaniu okresu ubezpieczania z Holandii oraz Polski będziesz mógł ubiegać się o zasiłek lub emeryturę holenderską w korzystniejszym wymiarze czasowym i finansowym.

Jak wliczyć lata pracy w Holandii do lat pracy w Polsce?

Aby móc wliczyć swoje przepracowane w Holandii lata do lat w Polsce, które będą istotne do wyliczenia emerytury, renty czy też zasiłku dla bezrobotnych pobieranego w Polsce – musisz posiadać formularz PD U1 (widniejący kiedyś pod oznaczeniem E301).

Czym jest formularz PD U1?

PD U1 jest międzynarodowym formularzem, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Formularz jest w formie ujednoliconej i „prosty w użyciu”, w związku z tym dla obcokrajowca nie ma znaczenia w jakim języku on występuje.

Formularz ten jest dowodem potwierdzającym Twoje okresy składkowe na terenie obcego państwa, w którym wykonywałeś pracę zarobkową – w tym przypadku Holandii.

Zaletą formularza PDU1 jest również to, że de facto może zastąpić on świadectwo pracy z zagranicy, ponieważ zaświadcza o Twoim rzeczywistym okresie zatrudnienia.

Dlaczego warto posiadać formularz PDU1?

Czerwony samochód na mapie europy

Jeżeli wracasz z pracy tymczasowej do kraju, koniecznie postaraj się o uzyskanie formularza PD U1, dzięki któremu możesz wiele zyskać w swoim kraju stałego zamieszkania!

Formularz PDU1 warto posiadać z wielu względów (o którym pisaliśmy też wyżej). W szczególności będzie korzystnie wpływał na naszą emeryturę, będzie przydatny, gdy będziemy musieli przejść na rentę w kraju naszego stałego zamieszkania (w naszym przypadku w Polsce). Jeżeli po powrocie do kraju nie będziesz miał zapewnionej pracy i będzie taka konieczność, to wydłuży czas trwania Twojego zasiłku dla bezrobotnych w Polsce na podstawie przepracowanych lat w Holandii.
Opcja ta działa również w drugą stronę – możesz wydłużyć czas trwania zasiłku dla bezrobotnych w Holandii, który uwzględnia również czas, który przepracowałeś w Polsce (zobacz też: jak wyliczyć długość holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych?).

Jak i gdzie otrzymać formularz PD U1?

Aby móc otrzymać formularz PD U1 należy złożyć wniosek w instytucji socjalnej, w kraju, w którym wykonywałeś pracę zarobkową – w naszym przypadku jest to Holandia i urząd UWV. Z kolei w naszym kraju – Polsce, wniosek ten możemy zdobyć w WUP – Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Na podstawie wniosku, otrzymasz bezterminowe (bez możliwości przedawnienia) zaświadczenie. Warto się o nie ubiegać, ponieważ jest bezterminowe i możemy wykorzystać go w dowolnym – potrzebnym dla nas momencie. Jest to niewielki koszt, a korzyści jakie możemy w przyszłości dzięki niemu odnieść są znaczące.