Polacy w Holandii 2016 – Ile nas jest, jak pracujemy, czy chętnie pobieramy zasiłki?

Pod koniec maja 2016 roku, Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że zameldowanych Polaków w Holandii było 150 tysięcy osób. W liczbie tej nie uwzględniono osób, które przyjeżdżają do Holandii do pracy sezonowej oraz tych, którzy nie są zameldowani.

Według nieoficjalnych, szacowanych danych wynika, że liczba wszystkich Polaków przebywająca w Holandii to ok. 250 tysięcy osób. Liczba ta stale rośnie – w ciągu ostatnich 16 lat liczba Polaków w Holandii wzrosła prawie 5-krotnie.

Holenderski wiatrak o zachodzie słońca

Jakimi pracownikami są Polacy w Holandii?

Może wydać się Wam to nieco dziwne, ale Polacy radzą sobie w Holandii całkiem dobrze, jesteśmy uważani za jednych z najbardziej pracowitych narodowości pracujących w Holandii i co ważne – jest to opinia wydana na podstawie rzeczywistych danych CBS.

Wg statystyk:

71% Polaków w wieku 15 – 74 lat przebywających w Holandii jest czynnych zawodowo, gdzie Holendrów tylko 68%. Najgorzej przedstawia się Somalia, która liczy ok. 25%.

Czy Polacy chętnie korzystają z holenderskich zasiłków?

Tak, Polacy korzystają z holenderskich zasiłków, jednak tylko wtedy, gdy ich naprawdę potrzebują. I w tej kwestii prezentujemy się najlepiej spośród wszystkich narodów przebywających w Holandii.

Polacy w Holandii pobierają mniej pieniędzy z zasiłków niż Holendrzy, którzy są uważani za bardzo pracowitych ludzi. Jak przedstawia CBS – zaledwie 2,1% Polaków pobiera holenderski zasiłek bijstand.

Oprócz Holendrów, państwowe pieniądze lubią pobierać także Marokańczycy, Turcy, Syryjczycy oraz Irakijczycy. Najgorzej w tym zestawieniu znowu wypadają Somalijczycy – ok. 70% osób pobiera zasiłek holenderski.

Czy Polacy zakładają firmy w Holandii?

Tak, Polacy chętnie zakładają swoje firmy w Holandii i radzą sobie całkiem dobrze. Najczęściej są to firmy związane z branżą budowlaną.