Nauka języka niderlandzkiego w Holandii

Przeprowadzasz się do Holandii, a może zaczynasz tam pracę i chcesz nauczyć się języka niderlandzkiego (holenderskiego) chociażby w stopniu komunikatywnym, aby móc porozumieć się w codziennych, normalnych sytuacjach oraz potrafić przetłumaczyć sobie podstawowe zwroty? Jeżeli tak, to świetnie! Holandia daje Ci różne możliwości na zapoznanie się nie tylko z językiem, ale i kulturą holenderską, zobacz jakie…

Nauka języka holenderskiego w Holandii dla obcokrajowców

Oprócz samokształcenia (nauki niderlandzkiego we własnym zakresie) przy pomocy różnego rodzaju książek, płyt CD, kursów on-line oraz słowników do nauki języka niderlandzkiego, możesz zrobić to także za pośrednictwem:

  • Gminy. Gminy oferują naukę języka holenderskiego poprzez inburgeringscursus, czyli kurs integracyjny, na którym oprócz uzyskania nauki języka niderlandzkiego, zdobędziesz także przydatną i ciekawą wiedzę na temat społeczeństwa holenderskiego.
  • Agencji pracy tymczasowej lub pracodawcy. Warto dowiedzieć się u swojego pracodawcy lub agencji pracy, poprzez którą podjąłeś pracę w Holandii, czy przypadkiem organizują kursy językowe dla swoich pracowników. Wielu z nich daje taką możliwość, więc warto z takiej okazji skorzystać.
  • Bibliotek publicznych. Holenderskie biblioteki publiczne są zazwyczaj dobrze zaopatrzone w różnego rodzaju materiały do nauki ich języka. Jednym warunkiem wypożyczenia materiałów edukacyjnych jest oczywiście zapisanie się do danej biblioteki.

Jeżeli jednak potrzebujesz przetłumaczyć np. ważne dokumenty z instytucji lub urzędów holenderskich, lepiej skorzystaj z pomocy tłumacza języka holenderskiego, który przetłumaczy wszelkie dokumenty i pisma rzetelnie. Na początku nauki tego języka możesz mieć problemy z technicznymi zwrotami, nie warto ryzykować w przypadku tak ważnych dokumentów, by nie mieć potem jakiś nieprzyjemności lub problemy ze względu na złą interpretację dokumentu.

Tulipany i wiatrak w Holandii - znak rozpocznawczy HolandiiCzy warto integrować się z holenderskim społeczeństwem?

Holandia jest krajem, który przykłada bardzo ważną uwagę na integrację społeczną obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do ich kraju. Dlatego warto, chociaż w podstawowym stopniu poznać język holenderski oraz ich tradycje, obyczaje oraz kulturę.

Oczywiście kursy integracyjne nie są obowiązkowe dla polaków przybywających do Holandii. Nie jest także (zazwyczaj wymagana) znajomość języka niderlandzkiego w przypadku chęci podjęcia tam pracy, jednak jego znajomość bardzo przyda się w codziennym życiu, nawet jeżeli przyjeżdżasz na krótszy pobyt lub pracę tymczasową. Dzięki temu nie tylko będziesz pewniej się czuł w obcym kraju, ale poznasz również swoje obowiązki i prawa.