Holenderski zasiłek dla bezrobotnych – zmiany w prawie od 1 lipca 2015!

Holenderski rząd ostatnio wprowadza wiele zmian związanych z różnego rodzaju zasiłkami, dodatkami oraz ulgami, które przysługują osobom legalnie zatrudnionym w Holandii.

Kolejna zmiana uderzy w każdą bezrobotną osobę, która pobiera holenderski zasiłek dla bezrobotnych. Polega ona na tym, że każda osoba, która przebywa na zasiłku dla bezrobotnych od 6 miesięcy i otrzyma propozycję pracy, lecz ją odmówi z różnych powodów (np. niesatysfakcjonujące zarobki, niepasujący profil – posada pracy lub branża, itp.) zostanie ukarana w postaci obcięcia o nawet do 50% kwoty pobieranego zasiłku dla bezrobotnych!

Bezrobotny szuka pracy

Przebywając na bezrobotnym, warto od pierwszych dni samemu aktywnie szukać satysfakcjonującej  pracy, zanim zostanie się „zmuszonym” podjąć pierwszej lepszej…

Rząd wprowadzając tą zmianę liczy na to, że więcej osób będzie „mniej wybrednych” i zamiast pozostawać bezczynnie na zasiłku przez maksymalnie przysługujący im okres, zdecyduje podjąć się pracy.

Zmiany te z pewnością nie są dobrą wiadomością dla osób przebywających aktualnie na zasiłku lub też dla tych, którzy w przyszłości niestety znajdą się w takiej sytuacji.
Są pewne plusy wprowadzenia tej deregulacji, jednak minusem z pewnością jest to, że wiele ludzi zostanie zmuszonych do podjęcia pierwszej lepszej z brzegu pracy, która niekoniecznie odpowiada ich umiejętnościom, wykształceniu lub doświadczeniu, czy też po prostu potrzebom. W pracy przebywamy kawał naszego życia i warto, by chociaż w minimalnym stopniu nas satysfakcjonowała. Wtedy też, jesteśmy w niej bardziej wydajni, co przekłada się na lepszą jakość jej wykonywania.

Z drugiej strony wiele ludzi wykorzystuje to, że przez długi czas otrzymuje zasiłek i nie wyraża jakiejkolwiek chęci szukania oraz podjęcia pracy, dlatego że dobrze im się siedzi w domu i otrzymuje pieniądze bez żadnego wysiłku.

Czas pokaże czy zmiana ta, która już niedługo – bo 1 lipca 2015 roku, wprowadzi więcej dobrego niż złego.