Holenderski zasiłek dla bezrobotnych krótszy od 1 stycznia 2016

O tym jak ubiegać się o holenderski zasiłek dla bezrobotnych, ile obecnie wynosi, jak długo może trwać oraz wszystkie inne informacje znajdziesz w naszych poprzednich artykułach:

Podpowiadaliśmy Wam także jak można samemu wyliczyć swoją, maksymalną długość pobierania holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych: http://w-holandii.tyma.pl/jak-wyliczyc-dlugosc-zasilku-dla-bezrobotnych-przyklad/, więc zainteresowanych zapraszamy do lektury.

Jednak wraz z pierwszym dniem nowego roku – 1 stycznia 2016, ma się to zmienić – czas trwania i pobierania holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych ulegnie skróceniu i jest to już przesądzone, ponieważ zarówno holenderski Senat jak i Parlament zmiany te już zatwierdziły, co więcej – są już gotowi do ich wprowadzania.

Holenderski Rząd ostatnio wprowadza wiele zmian. Już od 1 lipca bieżącego roku ma wejść w życie nowa ustawa, która będzie bardziej mobilizowała bezrobotnych do jak najszybszego powrotu do pracy, o której pisaliśmy tutaj. Po 1 stycznia 2016 mobilizacja ta będzie jeszcze większa.

Od nowego roku czas pobierania holenderskiego zasiłku systematycznie będzie się skracał – co kwartał maksymalny okres pobierania zasiłku będzie zmniejszany o 1 miesiąc.

W praktyce będzie to wyglądało tak, że od pierwszego kwartału roku 2016 maksymalny czas trwania zasiłku holenderskiego będzie wynosić 37 miesięcy (obecnie może on trwać maksymalnie 38 miesięcy). Następnie od drugiego kwartału już 36 miesięcy, od trzeciego – 35 miesięcy i tak dalej, aż dojdzie do 1 stycznia 2019 roku, gdzie jego maksymalny czas trwania będzie już wynosił tylko 24 miesiące (2 lata) i będzie on już obowiązujący.

To jeszcze nie koniec zmian. Od 1 stycznia 2016 roku zmianie ulegnie także sposób wypłacania holenderskich zasiłków dla bezrobotnych. W praktyce będzie to wyglądało tak, że każda osoba legalnie zatrudniona i pracująca przez pierwsze 10 lat w Holandii, za każdy przepracowany rok otrzyma jedynie 1 miesiąc zasiłku dla bezrobotnych.