Dlaczego warto znać język niderlandzki (holenderski)?

Znajomość języka niderlandzkiego (holenderskiego – jednak jest to błąd, więc starajmy się nie używać tej formy) chociaż w podstawowym, komunikatywnym stopniu to dla osób pracujących i żyjących w Holandii niesamowita wygoda i znacznie wyższy komfort życia.  Znajomość języka niderlandzkiego pomoże Ci nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym oraz w kontaktach towarzyskich.

Język angielski dobry na start!

Wielu Polaków jedzie do Holandii z przekonaniem, że w zupełności wystarczy im znajomość języka angielskiego. W pewnym stopniu jest to prawda, ponieważ ok. 70% Holendrów zna bardzo dobrze język angielski, a on sam może się wydawać podobny do niderlandzkiego. Z jego znajomością raczej bez problemu powinniśmy się dogadać w sklepie, aptece czy nawet u lekarza tym bardziej, że Holendrzy są raczej uprzejmi i pomocni. Jednak z czasem sami zauważymy, że nieznajomość języka niderlandzkiego podczas pobytu będzie dla nas uciążliwa i niekomfortowa.

Dlaczego warto znać język niderlandzki?

Znajomość języka niderlandzkiego z pewnością będzie pozytywnie odbierana w pracy, w której tworzą się grupki – osoby porozumiewające się po polsku i te które znają niderlandzki. Holendrzy wówczas muszą wydawać polecenia zarówno po niderlandzku, jak i angielsku, rzadko zdarza się, że również po Polsku.

W takiej sytuacji osoby, które porozumiewają się tylko po polsku, muszą prosić innych polaków o przetłumaczenie poleceń pracodawcy lub kierowników zmiany – takie sytuacje rodzą często różnego rodzaju nieporozumienia, konflikty i niepotrzebne komplikacje. Z pewnością lepiej pracowałoby się, gdyby wszyscy umieli mówić w jednym języku. Tak poza konkursem – warto dla swojego komfortu lepiej rozumieć co mówią między sobą Holendrzy 😉

W życiu codziennym również nieraz zauważymy jak dobrze jest znać język niderlandzki, np. gdy musimy znaleźć jakieś informacje np. na stronie internetowej, kupić określone produkty, znaleźć dany punkt usługowy lub sklep, wynająć rower, samochód czy mieszkanie, a nawet zadzwonić gdzieś w celu zasięgnięcia pewnych informacji – w takich zwykłych, codziennych sytuacjach znajomość języka to przede wszystkim komfort dla nas samych, lepiej będziemy czuć się w kraju, gdzie chociaż w jakimś stopniu rozumiemy osoby żyjące wokół nas. Z pewnością uprzyjemni nam uczestniczenie w ich świecie, kulturze, a także będzie sprzymierzeńcem w kontaktach towarzyskich.

Znając niderlandzki w Holandii to także klucz do lepszej pracy i większych zarobków  – coraz więcej firm szuka osoby ze znajomością języka, gdyż znacznie ułatwia i usprawnia komunikację pracowników w firmie.

Są jednak sytuacje, że nawet komunikatywna znajomość języka jest niewystarczająca, np. jeżeli chodzi o istotne sprawy typu umowy, kwestie księgowe czy pisma urzędowe na które musimy odpowiedzieć lub które są napisane na tyle formalnym językiem, że nasza znajomość języka nie jest niewystarczająca – w takich sytuacjach lepiej zgłosić się do tłumacza języka niderlandzkiego (holenderskiego) lub firm zajmujących się kompleksowo sprawami związanymi z pracą w Holandii.

Chętnie dowiemy się jakie są Wasze spostrzeżenia – zachęcamy więc osoby mieszkające i pracujące w Holandii do opisania swoich doświadczeń.